Shopping Cart

No products in the cart.

Remzi İren

1943 yılında, Tokat`ta doğdu.1965 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Tekstil Desenleri Bölümünde öğrenim görmeye başlayan Remzi İren; 1970 yılında bu bölümden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında reklam ajanslarında grafikerlik ve Dormen tiyatrosunda sahne dekoratörlüğü yaptı.

Akbank`ın açmış olduğu “Türk motifleri ile duvar kağıdı” desen yarışmasında ve Vakko`nun açtığı “Osmanlı motifleri ile kumaş desenleri” yarışmasında ödül kazanan Remzi İren, 1970 li yıllardan günümüze kadar resimle uğraşmakta, karma ve kişisel sergilere katılmaktadır.

Konularında daha çok yöresel ve folklorik öğeler yer almaktadır. Akademide kurdukları Halk Sanatları Derneğinde yaptığı “Baş bağlamaları”araştırmasını resim diliyle anlatmaya çalışır. Bunun yanısıra İstanbul`dan, doğadan, kırlardan, deniz kenarlarından görüntüleri tuvallerine yansıtmaktadır.

Remzi İren, 1976`da girmiş olduğu Tekel Genel Müdürlüğünde 15 yıl grafiker, 10 yıl da “Kültür ve Sanat danışmanı olarak hizmet ettikten sonra isteği ile emekli olmuştur. Halen kendi atölyesinde resim çalışmalarına devam eden Remzi İREN evli ve iki çocuk babasıdır.

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.